wtorek, 20 maja 2014

Tym razem muzycznie



Muzyka inspirowana powieścią? 
To coś nowego na polskim rynku. Inspiracją dla artysty jest książka "Unicestwienie".
Posłuchajcie...

Jeszcze jedna recenzja



Recenzja książki Suzanne Collins „Igrzyska śmierci”
Akcja książki Suzanne Collins rozgrywa się w bliżej nieokreślonej przyszłości na terenie państwa Panem. Państwo to podzielone jest na Kapitol –stolice oraz trzynaście dystryktów, a każdy dystrykt jest odpowiedzialny za dostarczenie jakiegoś surowca bądź usługi na potrzeby Kapitolu. Tytułowe „Igrzyska Śmierci” odprawione są dla uczczenia wybuchu wojny domowej pomiędzy mieszkańcami dystryktów a władzą, która bardzo krwawo stłumiła to powstanie. W wyniku wojny dystrykt trzynasty został całkowicie zniszczony. Na pamiątkę tego krwawego wydarzenia ustanowiono „Głodowe Igrzyska”. Każdy dystrykt musiał dostarczyć ofiarę w postaci chłopca i dziewczynki losowo wybranych spośród młodzieży pomiędzy 12 a 18 rokiem życia. Uczestnicy zwani trybutami muszą stoczyć walkę pomiędzy sobą na ogromnej arenie, gdzie zwycięzca może być tylko jeden. Całe igrzyska transmitowane są w telewizji w formie realisty show. Program ten jest bardzo popularny wśród żyjących w dostatku mieszkańców Kapitolu popierających dyktatora, ale również z wielkim przerażeniem oglądany jest przez żyjących w biedzie mieszkańców dystryktów. Tam transmitowany jest on na ogromnych telebimach, a oglądanie jego jest obowiązkowe i kontrolowane przez strażników.
Główną bohaterką, także narratorem jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, dziewczyna zamieszkująca najbiedniejszy z dystryktów. Kiedy jej siostra Primrose zostaje wybrana na trybuta, Katniss postanawia zgłosić się za nią. Drugą osobą jest Peeta Mellark, syn piekarza. Po wielu krwawych walkach pokonują oni wszystkich dwudziestu dwóch uczestników. Wracają do dystryktu dwunastego, a igrzyska przestają istnieć. 
Książka jest doskonale napisana i trzyma w napięciu. Sądzę, ze „Igrzyska śmierci” nie są zwyczajną lekturą. Jest to opowieść poddająca krytyce władzę, która pozbawia obywateli praw nad decydowaniem o swoim losie.

Katarzyna Karbowska
kl. I a

Kolejna recenzja :)

Recenzja książek "Bloger", oraz "Blog" Tomka Tomczyka
We współczesnym świecie istnieje wiele mediów. Można by zapytać: czy nie jest ich za dużo? A więc po co nam kolejne? Po co nam blogosfera? Odpowiedź na to i wiele innych pytań dotyczących blogów znajdziemy w książce autora Tomka Tomczyka pt. "Blog".

Tomek Tomczyk - obecnie jeden z najbardziej wpływowych i na pewno najbardziej kontrowersyjnych Polskich Blogerów. W ciągu czterech lat jego blog - kominek stał się najbardziej popularnym i najchętniej czytanym blogiem w Polsce. Jest też autorem dwóch książek zatytułowanych "Bloger", oraz "Blog".

Książki "Blog" oraz "Bloger" to rady i spostrzeżenia autora na temat Polskiej blogosfery, przedstawiają bloga jako media kreującego opinię publiczną dostępnego dla wszystkich, a także relację blogerów z Social Media. Uczy nas, że pisanie dobrego bloga jest sztuką, a pisanie idealnego bloga - stylem życia. Książki są napisane w przyjemny, bardzo przejrzysty sposób - podobny do tego jaki możemy czytać na blogach. Jednocześnie są napisane bardzo profesjonalnie i w miarę rzetelnie. Zawierają też rady innych znanych i rozpoznawalnych polskich i zagranicznych blogerów. Polecam zarówno "Bloga" jak i "Blogera" jako pozycje obowiązkowe dla przyszłych blogerów i nie tylko :)

Poleca:
Weronika Cekała kl. IIc

wtorek, 13 maja 2014

Dziś przedstawię wam prace napisane przez dwie uczennice naszej szkoły na konkurs "Czytam, bo lubię". Życzę miłej lektury:




Praca na konkurs „ Czytam, bo lubię. Recenzja książki Lauren Brook
         Chciałabym zachęcić do przeczytania powieści „Po burzy” – Lauren Brook. Jest to ciekawa książka, pełna przygód, niespodziewanych zwrotów akcji. Gdy zaczyna się ja czytać, nie można się od oderwać.
         Szczególnie interesująca jest postać dziewczyny Amy Boswell. Główna bohaterka, chociaż jest młodą osobą    , to wiele w życiu doświadczyła. Najbardziej wstrząsające jest to, kiedy musi zmierzyć się z rodzinną tragedią – śmiercią swojej matki. Często odwiedza jej grób i rozmyśla,  jakby wyglądało jej życie, gdyby mama jej żyła.
         Oparciem dla Amy był jej ukochany dziadek Larry Boswell, który wspierał ją w trudnych sytuacjach. Pocieszając  ją opowiadał o swoje córce, czyli matce dziewczynki.   
         Inną osobą z rodziny, która troszczyła się o Amy, była jej starsza siostra Lou. Jej pasją były konie, a przede wszystkim Spartan. Wiele czasu spędzała na wybiegu poświęcając swój czas na trenowanie ulubieńca.  Lou, w przeciwieństwie do Amy, była przedsiębiorczą i pomysłowa osobą. Potrafiła racjonalnie zagospodarować swój czas, zaplanować  i przeprowadzić  festyn.               
         Obie siostry zbliżyła so siebie wspólna miłość do konia. Amy wybaczyła spartanowi wypadek, ugryzienie dziadka i niespodziewany atak na siebie. koń rozbudził w niej wrażliwość i pozytywne emocje.
         Nie będę ujawniać zakończenia powieści, ponieważ najlepiej byłoby dotrzeć do jej końca indywidualnie. Warto sięgnąć po tę pozycje czytelniczą i zagłębić się w losy rodziny Boswellów:  Amy, Lou, Larrego  oraz pozostałych postaci... Zachęcam...

Anna Maria Zalewska kl. I a                             


Recenzja książki - "Nie rozmawiaj z nieznajomym" - Patsy Brooks.
          Niedawno przeczytałam książkę pt. "Nie rozmawiaj z nieznajomym". Autorką tej powieści jest amerykańska pisarka Patsy Brooks.
         Samanta i Tina to główne bohaterki powieści. W drodze do domu dziewczyny mijają intrygującego mężczyznę w podeszłym wieku. Tina jest oczarowana pojawieniem się mężczyzny, natomiast  jej koleżanka Samanta, ostrzega ją, przed tym ,akie skutki może mieć nawiązanie znajomości z przypadkowo poznanym człowiekiem. Jednak rówieśniczka jej nie słucha.
        Mężczyzna okazuję się być ojcem Samanty. Dziewczyna nie może uwierzyć, że matka ją tak długo okłamywała. Bardzo boleśnie to przeżywa. Targają nią różne emocjonalne rozterki. Po kilku dniach dziewczyna umawia się z mężczyzną w barze. Tam ojciec Samanty opowiada, wiele razy próbował się kontaktować z córką, ale jej matka mu nie pozwalała. Następnie ojciec proponuje jej wypad za miasto. Samanta zgadza się. Wyruszają w drogę i w czasie podróży dziewczyna poznaje prawdziwe oblicze jej ojca. Mężczyzna staję się agresywny wobec Samanty. Dochodzi do wypadku. Samancie udaje się wyjść cało z wypadku, ale jej ojciec ginie. W szpitalu mama dziewczyny wyjawia prawdę, że ojciec ją bił i opowiada że raz nawet uderzył Samantę.
         Powieść Patsy Brooks jest ciekawą opowieścią o problemach współczesnej młodzieży. Jest też pewną formą przestrogi przed tym, czy naprawdę chcemy poznać swoją przeszłość, tajemnice rodzinne. Być może czasami nie warto rozdrapywać rani prowadzić dociekliwe "śledztwo".
        Zachęcam do przeczytania tej książki jest bardzo ciekawa i wciągająca. Takie książki warto czytać, aby zastanowić się nad pytaniem: czy warto poznawać prawdę?     

Weronika Chomiczewska kl. I b